Hon na Čarodějnice

28. listopadu 2011 v 17:29 | Eleanor (Ella) |  Napsáno
Hon na čarodějnice? Celkem zajímavé téma týdne... nevím, co bych k tomu napsala. Osobně jsem nikdy neměla ve zvyku kopírovat něco z wikipedie, nebo tak podobně. Vždycky jsem se pokoušela napsat svůj vlastní, ač trošičku zkreslený názor na dané téma. No, tak se o to pokusím i teď :D


Hon na čarodějnice je samozřejmě film, ale k tomu až později...
Vlastně, abych řekla pravdu, nechápu, proč se dříve čarodějnice upalovaly. Ano, samozřejmě znám, důvod, ale vždyť ještě dřív byly čarodějnice celkem vážené. Ve starých civilizacích měly úlohy lečitelek, šamanek (většinou šamanů, takže to byli muži). Z velké části se jim mohlo říkat čarodějnice už jen kvůli tomu, že ovládaly základy astronomie( nebo astrologie? to je jedno). Podle oblohy dokázaly vyčíst mnoho věcí, takže jim byl samozřejmě přikládán velký význam a hodnost. To, že jste poznali, kdy bude úrodnější rok, kdy nejspíše bude špatné či dobré počasí byl v té době celkem udivující výkon, a lidé to považovali za čarodějnictví.
Další věcí je léčitelství. Podle mě byl léčitel velice významný a ostatní vůbec neměli potuchy, jak to dělá.To je však hodně dávno. Já sama to považuji za "základy čarodějnictví".
Teď se přesunu o pár set století dopředu. Takže hezky do středověku. Upalování dívek a žen bylo v té době nejspíše jakousi módou. Přijde mi to trochu nechutné.
V té době určitě existovali nějaké mastičkářky. Jinak řečeno, lidé, kteří si hráli s trávou a s drogami. Asi stačilo, aby vás soused zahlédl v extázi a už podával hlášení o tom, že jste spřaženi s ďáblem. Když jsme se o něčem podobném učili, učitelka říkala, že dívky mučili tak strašně moc, až jim přiznali, že opravdu s ďáblem mají nějaká pouta. Jasně, že to nemusela být nutně pravda, ale říkejte to někomu, kdo dostává prachy za to, že nachází čarodějnice. Takže chudinky holčiny většinou končili umučené a mrtvé.
Nechtěla bych v této době žít. Bylo to kruté a odporné. Kdyby si teď lidé mysleli, že každý, kdo pěstuje nebo kouří trávu, či se dopuje jiným sviňstvem je zlý a odporný člověk co má známosti v podsvětí, asi by čtvrtina lidstva byla pěkně v háji. To by bylo táboráků...

A teď k filmu.
Nemyslím si, že toto téma bylo myšleno na film. Ale řekla bych, že alespoň část blogů na blog.cz o něm napíše článek.
Nejdříve mi přišel film celkem zajímavý. Kousek dějepisné výchovy se do něj usadilo - například křížové výpravy, že. Nebo morová období a tak dále. Děj mi přišel zajímavý, jen mě trošku zklamal konec, kdy z toho tvůrci udělali až moc velké sci-fi. Také jsem o tom mluvila s babičkou, a ta říkala, že je to nejspíš inspirované knihou (a také filmem) Kladivo na čarodějnice.Neviděla jsem to, ani nečetla. Už jen z názvu to zní strašidelně.
Doufám že jsem se vyjádřila srozumitelně :D
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ms.SeCReT Ms.SeCReT | Web | 28. listopadu 2011 v 17:54 | Reagovat

Ano, upalovaly se i děti. Nehleděli totiž na věk.
A máš pravdu, jak jsem již napsala i svůj názor.. Upalování bylo nesmyslné!

2 Klárí ♥ Klárí ♥ | Web | 28. listopadu 2011 v 18:35 | Reagovat

Jsem ráda že v tamní době nežiju.. tam tě takhle mohli zabít i když jsi se jim jenom nelíbila, když se na tebe někdo naštval a vymyslel si to.. brr...
film jsem neviděla, ale název mi něco řiká ;)
Libí se mi Tvůj styl psaní.. a Ty to víš! :D :*

3 michelle michelle | Web | 30. listopadu 2011 v 20:52 | Reagovat

film byl bezvadný;)viděla jsem. mimochodem, jsem v 9 a literatura mě baví už v 9. všichni ti spisovatelé. ach zítra máme literaturu, těším se :)
Ano, ti malíři a sochaři byli tak  úžasní. takový "dar od boha" dostane málo lidí :/

4 the-world-behind-my-wall the-world-behind-my-wall | Web | 3. prosince 2011 v 20:41 | Reagovat

Já jsem nikdy moc nepochopila upalování čarodějnic, ale dříve to tak prostě bylo. Co jsem se ale dozvěděla. Nedávno byl v Arábii popraven muž, kterého nazvali jako čaroděje. Je pravda, že tam na to mají své zákony, co se týče náboženství, ale stejně je to hrozné..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama